Kérdés: Megfelelő-e a villámvédelmi kockázatkezelési dokumentáció, ha nincsenek becsatolva vagy abban meghivatkozva az építész műleírás, építészeti rajzok, amelyekből pl. a rendeltetés, az alapterület, magasság, a tető rétegrend megállapítható, továbbá nincs becsatolva vagy meghivatkozva olyan rajz, amely a tetőn elhelyezett technológiai berendezéseket tartalmazza, továbbá nincs becsatolva a tűzvédelmi dokumentáció, amelyben az építmény egyes területeinek tűzszakaszolása, a létszámadatok, fajlagos tűzterhelés, stb. megtalálható. Robbanásveszélyes tereket tartalmazó épület esetében nincs becsatolva a robbanásvédelmi dokumentáció az RB-s zónabesorolási tervvel.
A villámvédelmi kockázatkezelési dokumentáció a villámvédelmi tervdokumentáció része. A Magyar Mérnöki Kamara Tervdokumentációk Tartalmi és Formai Követelményei Szabályzatának 12.3. fejezete Az épületvillamossági kisfeszültségű erősáramú rendszerek kivitelezési tervdokumentáció specifikus részeinek kötelező tartalma címmel tartalmazza a villámvédelmi tervdokumentációk tartalmi elemeit is.
Idézet Magyar Mérnöki Kamara Tervdokumentációk Tartalmi és Formai Követelményeinek Szabályzatából:
„12.3.3 Villámvédelem:
b) Tervezési alapadatok begyűjtése tűzvédelmi, építész, épületgépész, technológiai, statikai, és az összes elektromos jellegű installációs szakterületről. A tervezett építményhez kapcsolódó fémes vezetékek és installációk villámvédelmi szempontból jelentős műszaki adatainak feltérképezése. Az építményben, valamint annak mértékadó környezetében tartózkodó emberek létszámáról, és tartózkodási idejükről adatszolgáltatás megszerzése. A tervezett építményben és annak közvetlen környezetében a robbanásveszély kiértékelése a villámvédelmi berendezés szempontjából. Megrendelőnek a villamos tervező részére kell bocsátania a robbanásvédelmi tervdokumentációt, ill. robbanásvédelmi zónatérképeket.„
A DEHN SE + Co KG Magyarországi Képviselet véleménye szerint a villámvédelmi tervező eldöntheti, hogy a villámvédelmi terv mely részében tünteti fel és hivatkozik a felhasznált építész és tűzvédelmi dokumentációkra, illetve idézi a villámvédelmi szempontból releváns műszaki adatokat. Ezek a hivatkozások szerepelhetnek a villámvédelmi kockázatkezelésben vagy a villámvédelmi terv műszaki leírásában is. Így önmagában az, hogy ezek a hivatkozások hiányoznak a kockázatkezelésből még nem jelentik azt, hogy a DEHNsupport programcsomag által előállított kockázatkezelés nem felel meg a villamos TvMi 7.4:2020.01.22 F.1.3.1 pontjában felsoroltaknak.
Megjegyzés 1.: A TvMi 7.4:2020.01.22 F.1.3.1 pontjában felsoroltakhoz meg kell jegyezni, hogy aTvMI mellékletei így az F melléklet nem részei a törzsdokumentumnak.
Idézet a TvMI-ből:
„A TvMI-ben található „Megjegyzések”, „Mellékletek”, valamint „Példák” az érdemi résszel összefüggésben iránymutatást, magyarázatot tartalmaznak, az ezektől való eltérés nem jelenti azt, hogy a tervező a TvMI-től a Ttv. 3/A. § (3) bekezdés c) pontja szerint eltért volna.”
Így az F mellékletben szereplő műszaki megoldások ajánlások, azok betartása nem kötelező. Ezzel szemben a Magyar Mérnöki Kamara Tervdokumentációk Tartalmi és Formai Követelményeinek Szabályzatában foglaltak betartása kötelező, mert alkalmazását jogszabály írja elő.
Idézet a 191/2009. (IX.15.) Korm. rendelet 1. mellékletéből:
„A kivitelezési dokumentáció tartalma
I. Általános rendelkezések
1. A kivitelezési dokumentáció minden munkarészét olyan léptékben és kidolgozottsági szinten kell elkészíteni, amilyen mértékben az a megértéséhez, a kivitelezéshez, az építési-szerelési munka szakszerű elvégzéséhez, és az építőipari kivitelezés ellenőrzéséhez szükséges. A kivitelezési dokumentáció tartalmi követelménye tekintetében figyelembe kell venni a Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara vonatkozó, szakmai követelményeket megállapító szabályzatait.”
Megjegyzés 2.: Abban az esetben, ha villámvédelmi terv nem készül, mert a villámvédelmi kockázatkezelés eredményeként nem szükséges külső villámvédelem (LPS) vagy a belső villamos vagy elektronikus rendszerek LEMP elleni védelem (SPM) kiépítése, akkor a kockázatkezelési dokumentáció maga a villámvédelmi terv, és a kockázatkezelés során figyelembe vett építész rajzokat, tető rétegrendeket, tűzvédelmi dokumentációt, robbanásvédelmi dokumentációt a kockázatkezelési dokumentációban meg kell hivatkozni vagy ezek releváns részeit be kell illeszteni. Ennek hiányában nem ellenőrizhető, hogy a releváns kockázatkezelési bemenő adatok helyesen kerültek-e felvételre. Ilyen esetekben a műszaki ellenőr, tervellenőr, a műszaki biztonsági hatóság, villámvédelmi felülvizsgáló joggal kérheti a kockázatkezelés során felvett adatok forrásának igazolását a tervezőtől. Olyan építmények esetében, ahol a villámvédelmi terv a villamos tervdokumentáció része és a villámvédelem részfeladatra nem készül különálló műszaki leírás, illetve abban az esetben, ha a villámvédelmi műszaki dokumentációba a villamos TvMi 7.4:2020.01.22 F.1.3.1 pontjában leírt dokumentumok nem kerültek meghivatkozásra, erősen javasolt a kockázatkezelés során felvett releváns bemenő adatokat (pl. építész rajzok, tető rétegrendek, tűzvédelmi dokumentáció, robbanásvédelmi dokumentáció) a kockázatkezelési dokumentációban meghivatkozni vagy ezek fontos részeit beilleszteni. A villamos TvMi 7.4:2020.01.22 F.1.3.1 pontja csak így teljesíthető